Для чого потрібна пожежна сигналізація, і як вона взаємодіє з охоронною компанією?

У приватному будинку і квартирі завжди є що захищати. Основні проблеми, які чатують на господаря житла – злодії та пожежі. Іноді вони йдуть пліч-о-пліч, наприклад, в ситуації, коли злочинці влаштовують підпал, щоб приховати сліди.

Втім, так буває далеко не завжди. Причиною пожежі можуть бути несправності електропроводки або інженерного обладнання, яким сучасні будинки заповнені під зав’язку, недогляд власника, наприклад, під час користування піччю або каміном, порушення техніки безпеки при проведенні ремонтних або будівельних робіт.

Найдієвіші заходи протипожежної безпеки полягають у профілактиці. Ефективна пожежна сигналізація може суттєво знизити збиток від пожеж. Про це знають всі сучасні господарі будинків і дач, але переважна більшість чомусь впевнені, що біда омине їх стороною, а тому рідко переймаються з цього приводу.

Тим часом при сучасному рівні розвитку охоронних систем окрема пожежна сигналізація найчастіше стає стандартним «бонусом» при встановленні охоронної сигналізації та залучає ті ж канали зв’язку. По суті, для того щоб охоронна сигналізація сповіщала не тільки про вторгнення зловмисників на об’єкт, що охороняється, а й про пожежу, її просто потрібно додатково обладнати датчиками, що сигналізують про займання вогню.

Але у випадку, коли мова йде про приватний будинок з горючих матеріалів, наприклад, про дерев’яний або каркасний, який до того ж має автоматичне опалювальне обладнання, протипожежні функції охоронної системи – це вже не просто бонус, а нагальна потреба.

Пожежа і людський фактор

Про те, як поводитись під час пожежі, всім нам розповідають ще у школі. Але наука, не підтверджена практикою, має звичку забуватися. Сумна статистика показує, що у переважній більшості випадків замість того, щоб одразу дзвонити за відомим всім з дитинства номером «101», власник житла тільки втрачає час. На що він зазвичай йде? На роздуми про масштаб лиха (чи зможе він упоратися з вогнем самостійно і чи не буде його дзвінок розцінений як помилковий виклик), на спробу загасити займання, на пошук телефону, набір номера… Для більшості з нас пожежа у власному будинку – ситуація надзвичайна, вона може паралізувати здатність приймати правильні рішення. Тим часом рахунок тут йде на хвилини, а деколи і на секунди.

«Для будь-якого нашого клієнта пожежа – це позаштатна ситуація, в той час як для нашої компанії і її партнерів попередження пожеж – частина повсякденної роботи. Отже, від того, як наші професіонали реагують на дані систем пожежного моніторингу, багато що залежить».

Передача даних про займання автоматично надходить на центральну моніторингову станцію ТОВ «Морріган Груп» і практично водночас – в пожежну охорону МНС. Тільки такий підхід дозволяє виключити «людський фактор», коли власник об’єкта витрачає дорогоцінні хвилини на роздуми – дзвонити чи не дзвонити в пожежну охорону. Диспетчери охоронних і пожежних структур давно працюють разом, розуміють одне одного без зайвих слів, а отже, не будуть втрачати час.

Вогняна статистика

Як свідчать дані страхових компаній, ймовірність пожежі в приватному будинку або квартирі оцінюється в дев’ять-десять разів вище, ніж в офісному приміщенні. До традиційних для міського середовища джерел займань тут додається безліч специфічних заміських.

Справжньою «пороховою діжкою» є деякі каркасні та дерев’яні будинки, розташовані на лісових територіях і осушених торф’яних болотах. І справа тут зовсім не в матеріалах і будівельних технологіях – професійні підходи до будівництва та організації охоронних заходів дозволяють зробити безпечним будь-який будинок, навіть картонний.

Просто власники найбільш економічних будівель частіше від інших економлять: і на вибірці торф’яних ґрунтів, і на обробці будівельних конструкцій антипіренами, і на електропроводці, і на опалювальних приладах, і, власне, на системах пожежної безпеки, обираючи для своїх будівель найбільш бюджетні рішення у всіх вказаних областях.

Перше місце в «рейтингу» причин пожеж нових приватних будинків, як і в попередні роки, наразі займають печі та каміни. Найслабша ланка систем дров’яного опалення – неправильно змонтовані димарі-сендвічі з нержавіючої сталі, як правило, кустарного виробництва. Друге місце стабільно ділять між собою несправності газових приладів і електропроводки. Причому останнім часом, у зв’язку з активними «експериментами» сучасних власників будинків в області опалення, ланкою, яка потребує постійного контролю, стають прибудинкові котельні, технічні поверхи та інші місця, в яких розміщується опалювальне обладнання.

Зміна пір року також вносить корективи в сумний список. З початком дачного сезону, коли на ділянках починаються суботники та генеральні прибирання, головною причиною виникнення пожеж стає спалення сухостою. Влітку українським власникам будинків доводиться боротися з тлінням торфовищ, лісовими пожежами та наслідками розгульних пікніків на свіжому повітрі. Друга хвиля пожеж за містом починається з настанням холодів, коли використовуються усі можливі типи опалювальних приладів. Особлива стаття –займання на заміських будівництвах, коли для того, щоб погрітися і просушити мокрий одяг, використовують самопальні «буржуйки» і газові пальники.

Що можуть запропонувати сучасним власникам житла представники охоронних організацій? Перш за все – проектування та обслуговування систем попередження про пожежі, а також оперативне та адекватне реагування на позаштатні ситуації, пов’язані з вогнем.

На стадії розробки

Ідеальний випадок – коли стратегія і тактика охорони приватного будинку продумуються на стадії проектування, а в проекті враховано весь комплекс охоронних систем: особливості розташування всіляких датчиків, камер відеоспостереження, пожежних сповіщувачів. Але так буває не завжди.

Система пожежної сигналізації являє собою складний комплекс технічних засобів, включно з датчиками, які реагують на задимлення або підвищення температури. Далі шляхи охоронної та пожежної сигналізації сходяться. Для того, щоб дані про будь-яку позаштатну ситуацію надійшли на пульт диспетчерської служби, залучають різні засоби зв’язку – від GSM-каналів і звичайних «дротових» телефонних ліній до виділених радіоканалів, на яких працюють охоронні організації. Як правило, канали зв’язку дублюються і доповнюють одне одного.
У будь-якому випадку системи моніторингу, якими є охоронно-пожежні сигналізації, повинні оснащуватися інтелектуальними алгоритмами, які програмуються розробниками. Наприклад, відкидати «забудькуватість», коли зняття об’єкта з охорони власником призводить і до вимкнення функції оповіщення про пожежу.

Якщо йдеться про великий об’єкт, датчики пожежного оповіщення повинні бути адресними, щоб пожежникам, які приїхали на місце надзвичайної ситуації, не доводилося втрачати час, з’ясовуючи, в якому саме місці сталося займання.

Важлива складова пожежної охорони – автоматичні засоби пожежогасіння, які в приватних житлових будинках рекомендується встановлювати в технічних приміщеннях, де розташовані опалювальні котли, електророзподільні щити та інша «домашня інженерія».

І останній нюанс. Часом завдання захисту об’єктів від зловмисників і від пожеж радикально розходяться. Фахівці з охорони об’єктів завжди рекомендують своїм клієнтам дбати про фізичне зміцнення об’єкта. Зокрема, жоден охоронний комплекс не врятує Ваше майно від грабіжників, якщо двері та вікна відкриваються за півхвилини. З іншого боку, стійкі до зламів двері можуть стати перешкодою для евакуації або оперативного доступу пожежних. Як бути в цьому випадку?

На великих об’єктах, що охороняються, пожежна сигналізація працює спільно з системами контролю доступу, і в разі спрацювання пожежних сповіщувачів двері розблоковуються. Таку можливість можна передбачити і для приватного котеджу. Однак практика показує, що при налагодженій взаємодії представників охоронних і пожежних організацій подібний захід виявляється зайвим.